Zubni implanti (implantati) su revolucionarna tehnologija zamjene izgubljenih zuba koja vam može vratiti prekrasan osmijeh i funkcionalnost žvakanja. Ali što su zapravo zubni implanti? U ovom informativnom članku, istražujemo sve što trebate znati o ovoj popularnoj stomatološkoj proceduri.
Zubni implant je nadomjestak od titanijuma koji se koristi kao zamjena za izgubljeni zub. On se postavlja u kost vilice putem oralno-hirurškog zahvata i djeluje kao korijen zuba. Ovo je ključna komponenta koja omogućava postavljanje nadogradnje i krunice zuba, stvarajući cjelovitu i funkcionalnu zamjenu za prirodni zub.
Implanti se sastoje od tri dijela:
- zubni implant koji je umetnut u kost,
- nadogradnja (abutment) koja povezuje implantat sa krunicom,
- krunica zuba koja je izrađena od visokokvalitetnih materijala poput metal-keramike ili bezmetalne keramike.
Titanijum, koji se koristi za izradu većine implantata, je biokompatibilan materijal. To znači da se implantat lako integriše sa kosti, podržavajući rast i oblikovanje okolnog tkiva. Titanijum je takođe izuzetno izdržljiv, otporan na koroziju i deformacije, te ima izvrsnu vidljivost na rendgenskim snimkama.
Zubni implanti pružaju mnoge prednosti u odnosu na tradicionalne metode zamjene zuba:
- Ne zahtijevaju brušenje susjednih zuba: Za razliku od zubnih mostova, implantati ne zahtijevaju brušenje zdravih susjednih zuba. To štedi vaše prirodne zube i održava njihovu cjelokupnu zdravu strukturu.
- Sprječavaju gubitak kosti i pomjeranje zuba: Nakon gubitka zuba, kost koja je podržavala taj zub počinje se gubi (resorbuje). Ugradnjom implantata, sile žvakanja se prenose na kost, što stimuliše rast kosti i sprječava njezino smanjenje i pomicanje susjednih zuba.
- Primjenjivi za različite situacije: Implantati se ne koriste samo za zamjenu pojedinačnih zuba. Oni mogu biti korisni i kod gubitka više zuba ili potpunog gubitka svih zuba. U tim slučajevima, implantati se mogu koristiti kao nosači mostova ili kao sidrišta za fiksne proteze.
Kako postati kandidat za zubne implante – procjena i proces ugradnje
Da bismo utvrdili je li pacijent odgovarajući kandidat za zubne implante, ključno je obaviti detaljnu dijagnostiku u specijalizovanom centru. 3D mjerenja omogućuju preciznu procjenu vilice i planiranje terapije. Kako biste bili kandidat za zubni implantat, važno je da kost u vilici bude dovoljno jaka i zdrava da podrži implantat, a okolno tkivo i preostali zubi takođe moraju biti zdravi. U slučaju nedostatka dovoljne količine kosti, može se primijeniti postupak augmentacije ili povećanja kosti, korištenjem vještačke kosti.
Sam proces ugradnje implantata je relativno kratak i bezbolan, obavlja se u lokalnoj anesteziji. Nakon uspješne ugradnje, slijedi period oporavka od 3-6 mjeseci, tokom kojeg implant srasta sa kosti. Sljedeći korak je postavljanje „gingiva formera“, koji oblikuje zubno meso za prihvat krune. Nakon 1-2 nedelje, kada je zarastanje i oblikovanje zubnog mesa dovršeno, na implantat se postavlja krunica.
Postoperativni tok prolazi sa minimalnim neprijatnostima. Moguće je doživiti oticanje desni oko implantata i na tom području lica. U takvim slučajevima preporučuje se primjena hladnih obloga. Ako je potrebno, propisuju se lijekovi protiv bolova i otoka.
Nedelju dana nakon zahvata preporučuje se suzdržavanje od pušenja i izbjegavanje duvanskog dima. Dokazano je da konzumacija cigareta negativno utiče na integraciju implantata sa kosti.
Redovno održavanje oralne higijene je neophodno i ključno za uspješno srastanje implantata sa kosti. Za postoperativnu higijenu rane preporučuje se upotreba izuzetno mekanih četkica za zube i ispiranje usta antibakterijskim sredstvom.
Opcije ALL-ON-FOUR i ALL-ON-SIX implantata predstavljaju fiksne proteze koje se postavljaju na 4 odnosno 6 implantata. Ove opcije su izvrsne za pacijente bez zuba ili sa ozbiljno oštećenim zubima koji se ne mogu popraviti.
Kod ALL-ON-FOUR implantata, dva implantata se postavljaju sprijeda, a dva bočno pod uglom od 45°, obezbjeđujući dovoljnu stabilnost za cijeli luk fiksne proteze. ALL-ON-SIX implantati su idealni u slučaju potpunog gubitka zuba, pružajući optimalnu stabilnost proteze.
Zanimaju li vas zubni implanti i mogućnost njihove ugradnje, slobodno nam pišite na kdentbanjaluka@gmail.com
Dr Vesna Kecman, doktor stomatologije – specijalista oralne hirurgije
Dr Žaklina Jungić, doktor stomatologije – specijalizant stomatološke protetike